|   | 
Mistrzostwa » Aktualności
Nowi mistrzowie Polski w badmintonie

W miniony weekend w Białymstoku rozegrano 53. Yonex Mistrzostwa Polski Elity w Badmintonie. Poznaliśmy nowych mistrzów Polski w pięciu konkurencjach. Impreza po raz piąty odbyła się w stolicy Podlasia. I po raz piąty organizatorem turnieju był Klub Sportowy Białystok.

 

53. Yonex Mistrzostwa Polski Elity w Badmintonie trwały cztery dni. Największe emocje towarzyszyły sobotnim i niedzielnym rozgrywkom. Wówczas rozegrano ćwierćfinały, półfinały i pojedynki finałowe, które rozstrzygnęły którzy z zawodników sięgnęli po najwyższe laury.

 

Mistrzami Polski w grze mieszanej zostali Robert Mateusiak i Nadia Zięba, którzy po raz kolejny sięgnęli po miano najlepszej pary mieszanej w Polsce. Badmintoniści UKS Hubal Białystok pokonali w finale Wojciecha Szkudlarczyka (Hubal Białystok) i Agnieszkę Wojtkowską (Technik Głubczyce) w dwóch setach. Brązowe medale przypadły w udziale parom, które zakończyły swój udział w półfinałach. Zdobyli je Michał Łogosz/Kamila Augustyn (oboje SKB Suwałki) oraz Paweł Pietryja (Plesbad Pszczyna) i Aneta Wojtkowska (Technik Głubczyce). 

 

 

Spore emocje towarzyszyły finałom singlistów. Wśród pań zwyciężczynią została młodziutka Wiktoria Dąbczyńska (Orlicz Suchedniów/OSSM-SMS Białystok). 18-latka niedawno sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w grze podwójnej, teraz została mistrzynią kraju Elity. To kolejny wielki sukces podopiecznej Pawła Lenkiewicza. 
Dąbczyńska przekonująco pokonała w finale Kornelię Marczak (Plesbad) w dwóch finałowych setach. Brązowe medale trafiły do Olgi Mikszy (ABRM Warszawa) i Joanny Stanisz (ABRM).

 

Mistrzem Polski singlistów został białostoczanin Mateusz Dubowski (Hubal Białystok), który okazał się lepszy w finale od Huberta Pączka (AZS AGH Kraków). Dubowski wygrał pewnie w dwóch setach. Brązowe medale zdobyli Rafał Hawel (niezrzeszony) i wschodząca gwiazda badmintona Mateusz Świerczyński (Orkan Przeźmierowo). 

W pojedynkach finałowych deblistek zwyciężyły Agnieszka i Aneta Wojtkowskie (Technik Głubczyce), dla których był to kolejny tytuł w karierze. Siostry pokonały w finale doświadczone Kamilę Augustyn i Monikę Bieńkowską (SKB Suwałki), a brązowe krążki trafiły do par Dominika Cygan/Małgorzata Janiaczyk (AZS UM Łódź) oraz Wiktoria Dąbczyńska/Aleksandra Goszczyńska (Orlicz Suchedniów/Milenium Warszawa/OSSM-SMS Białystok).

 

 

Z kolei w turnieju panów tytuł zdobyła para Robert Mateusiak/Adam Cwalina (Hubal Białystok/SKB Suwałki), która w pojedynku finałowym pokonała Pawła Pietryję i Przemysława Szydłowskiego (Plesbad/Technik). Zwycięstwo w tegorocznych mistrzostwach Polski Roberta Mateusiaka było 30. w jego sportowej karierze. 


Brązowe medale zawisły na szyjach Pawła Prądzińskiego i Jana Rudzińskiego (Match Point Ślęza/AZS AGH) oraz Mateusza Świerczyńskiego i Piotra Wasiluka (Orkan Przeźmierowo/LUKS Badminton Choroszcz/OSSM-SMS Białystok). 

 

 

Tegoroczne Yonex Mistrzostwa Polski Elity tradycyjnie były transmitowane na żywo. Z relacji LIVE i Internecie w ciągu czterech dni skorzystało ponad 10 tysięcy sympatyków badmintona nie tylko z Polski, ale również z innych krajów. Zawody były też szczegółowo relacjonowane w mediach społecznościowych, gdzie można było znaleźć mnóstwo zdjęć oraz wywiady z zawodnikami i inne ciekawostki. Informacje z mistrzostw dotarły do prawie 50 tysięcy internautów!  Również w krajach azjatyckich. 

 

Białostocka impreza nie mogła odbyć się bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Białegostoku oraz Polskiego Związku Badmintona. Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku oraz Prezes PZBad objęli tegoroczne zmagania najlepszych badmintonistów swoim patronatem. Patronat medialny sprawowały TVP Białystok i portal internetowy Badminton Zone. 

 

Ważną informację podczas otwarcia tegorocznych mistrzostw przekazał Prezes Polskiego Związku Badmintona Marek Zawadka. W czerwcu 2018 roku w Białymstoku odbędą się klubowe mistrzostwa Europy. Impreza europejska po raz pierwszy zawita do Polski. Warto wspomnieć, że w  Białymstoku odbywały się już badmintonowe imprezy najwyższej rangi. Między innymi dwukrotnie Polish Open oraz pięciokrotnie indywidualne mistrzostwa Polski Elity.