Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest niejednokrotnieSkuteczne środki w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy preparaty oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, gdyż tylko w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - sprawdzone działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest niejednokrotnie o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które warto wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody ochrona pszenicy przed chorobami uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma właściwie ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicydy zbożowe. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub akceptacji na główne szkodniki i schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zmniejszyć ryzyko znacznych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Kabała 2020-04-04

Wprzódy niezupełnie rok po ślubie pozostali papami prześlicznej córeczki, natomiast po dwóch latach podrostka.

noavatar.png
Kluza 2020-10-20

Obecnie niemalże rok po ożenku przetrwali rodzicielami gustownej córuni, zaś po dwóch latach synka.

Najnowsze artykuły:

Top